levy_banner

13. Duben, 2018

Povídání s herečkou Jitkou Zelenohorskou

Jitka Zelenohorská na snímku z filmu "Skřivánci na niti"režiséra Jiřího MenzelaPro zájemce o kinematografii připravují pracovníci muzea zajímavé setkání s filmovou a divadelní herečkou Jitkou Zelenohorskou. Těžiště její umělecké tvorby nalezneme především v 60. letech a její nezapomenutelné role ve filmech „Ostře sledované vlaky“, „Skřivánci na niti“, „Ukradená vzducholoď“, „Kdyby tisíc klarinetů“ či „Starci na chmelu“ patří právem ke zlatému fondu české kinematografie.

Před kamerou se poprvé objevila ve čtrnácti letech ve filmu „Červnové dny“ v roce 1961. Během 60. let se stala jednou z nejobsazovanějších osobností nastupující mladé generace s velmi slibně nastartovano kariérou. Její doménou byly role charismatických dívek, tzv. do nepohody, s až šibalským výrazem očí a nezaměnitelným sympatickým úsměvem.

Kromě bohaté filmografie, zahrnující desítky titulů různého zaměření, vystupovala i v divadle, např. v Rokoku, Divadle E. F. Buriana nebo Divadle Za branou. Do dějin československé kinematografie vstoupila dnes již v legendární „razítkovací“ scéně v Menclově oskarovém filmu „Ostře sledované vlaky“ v roli Zdeničky Svaté spolu s výpravčím Hubičkou v podání Josefa Somra.

Do doby druhé poloviny šedesátých let spadá také její pětiletý vztah s Waldemarem Matuškou. Zpěvák byl tehdy na vrcholu popularity, Jitka Zelenohorská šla v té době z filmu do filmu a byli mediálně známou dvojicí.

V 70. letech však přicházely většinou jen epizodní úlohy např. ve titulech „Slaměný klobouk“, „Milenci v roce jedna“ nebo „Parta hic“. Svou filmovou kariéru definitivně uzavřela dětským filmem „Hledám dům holubí“ lomnické rodačky režisérky Věry Šimkové – Plívové.

V současnosti střídá Jitka Zelenohorská bydlení v Berlíně a na rodných pražských Vinohradech; svou profesní dráhu i peripetie soukromého života zpřístupnila českým divákům a čtenářům v cyklu „Třináctá komnata“ (2008) a v životopisné knize „Ujel mi vlak“. Na svoji kdysi slibně rozběhnutou, později utlumenou a nakonec předčasně ukončenou filmovou éru dnes nahlíží s nadhledem a bez známek sebelítosti.

S herečkou Jitkou Zelenohorskou se můžete setkat v úterý 15. května od 17 hodin na její besedě v městském muzeu. Vstupné je 40,- Kč. Vzhledem k očekávanému zájmu probíhá předprodej vstupenek v pokladně muzea. Srdečně zvou pořadatelé, a to nejen milovníky stříbrného plátna.

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat