levy_banner

23. Květen, 2018

VÝSTAVA HISTORICKÉ TECHNIKY

Sběratel Jan Drahoňovsý st. s Ing. Viktorem Křížkem při vernisáži v roce 2013V neděli 3. června se uskuteční zahájení výstavy nazvané „Historická rádia“ ze sbírek Jana Drahoňovského st. Místní sběratel již po několikáté prezentuje veřejnosti část své rozsáhlé celoživotní kolekce rádií, radiostanic, telefonů, magnetofonů, vojenské radiotechniky a technické literatury. K vidění budou výrobky celé řady našich prvorepublikových renomovaných továren, ale i drobných  výrobců.  Nejedná se o jedinou zájmovou sbírkovou sféru pana Drahoňovského; jeho záběr je podstatně širší – od numismatiky, přes filatelii, vojenskou historii až po exponáty s vazbou k dějinám našeho města. Zajímavá výstava technického charakteru bude uspořádána k 95. výročí Českého rozhlasu, stane se tak jednou z mnoha akcí naší instituce v letošním roce, kterou organizuje k výročí vzniku Československé republiky, a do třetice je též memoriálem Ing. Viktora Křížka ze Železného Brodu. Autora řady odborných publikací, jednoho z největších vlastníků kolekce historických radiopřijímačů v České republice a uznávanou osobností ve zmíněném oboru. V minulosti jsme se s panem Křížkem měli možnost setkat v rámci předešlých výstav, na kterých se zhostil úvodního slova, a díky jeho fundovanému projevu, při kterém připomněl bohatou historii tohoto média, se obě vernisáže staly velkou kulturní a společenskou událostí.

Československý rozhlas začal vysílat 18. května 1923 a my můžeme být právem hrdi na skutečnost, že se tak stalo hned za Angličany, kteří drží v tomto směru evropský primát. Další zajímavostí je stejné datum jak dne českého rozhlasu, tak i Mezinárodního dne muzeí, kterým je v obou případech 18. květen.

Výstavu historické radiotechniky, která měla nezastupitelnou roli při komentování jednak stěžejních dějinných událostí našeho národa, tak i použití v každodenním životě, můžete navštívit až do 22. července. Přijďte si prohlédnout unikátní technické exponáty nostalgicky dokumentující nelehké začátky a zároveň jeden z významných stupínků vědeckotechnické revoluce, která šla mílovými kroky dopředu.

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat