28. Srpen, 2018

Přednáška s promítáním historika PhDr. Prokopa Tomka, PhD.

Fotografie ze srpna 1968 z rohu Husova náměstí v Lomnici nad PopelkouVe čtvrtek 6. září od 17 hodin bude v muzeu již podruhé přednášet známý historik, v současné době jeden z největších znalců v oboru novodobých českých dějin druhé poloviny 20. století, PhDr. Prokop Tomek, PhD., vědecký pracovník Historicko – dokumentačního odboru Vojenského historického ústavu.

V letech 1996 – 2007 pracoval na Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Policie ČR. Poté byl převeden na Ministerstvo vnitra – Odbor Archiv bezpečnostních složek jako odborný pracovník a později vedoucí oddělení dokumentace. V roce 2012 byl zvolen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR členem Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. O rok později se stal členem redakční rady časopisu Paměť a dějiny. Externě vyučuje na Vysoké škole CEVRO v Praze. Odborně se zaměřuje na zpracování témat českých poválečných dějin. Soustřeďuje se zejména na problematiku vztahu občanů a moci v letech 1948 – 1989, např. činnosti bezpečnostních složek totalitního režimu a persekuce občanů, dále na téma exilu a Československá lidová armáda v době normalizace. Za všechny autorovy vydané tituly jmenujme alespoň některé: „Život a doba ministra Rudolfa Baráka“ (Praha, 2009), „Na frontě studené války. Československo 1948 – 56“ (Praha, 2009), „Agenti chodci na popravišti“ (Cheb, 2010), „Estébáckou Prahou. Průvodce po pražských sídlech Státní bezpečnosti“ (Praha, 2013), „Policisté na popravišti. Příslušníci SNB popravení v Československu z politických nebo kriminálních důvodů v letech 1949 – 62“ (Cheb, 2013), „Nejlepší propaganda je pravda. Pavel Pecháček v Československém rozhlase, v Hlasu Ameriky a ve Svobodné Evropě“ (Praha, 2014), „Balóny svobody. Letákové operace Svobodné Evropy 1951 – 56“ (Cheb, 2014).

Lomnické veřejnosti se historik Prokop Tomek představil poprvé již v roce 2015, a to neméně zajímavou přednáškou na téma „Nebyli jen Mašínové“. Těžiště v pořadí druhé, s promítáním, nazvané „50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy na naše území v srpnu 1968”, bude zaměřeno na celospolečenské události bouřlivého roku 1968, plného velkých nadějí a očekávání, ale také zklamání a zrady, jež s sebou přinesl vstup cizích vojsk. Autor se zaměří též na rozbor jednání hlavních zainteresovaných aktéru jak naší, tak i zahraniční politiky a zákulisí diplomatických jednání.

Přijďte si připomenout osudové okamžiky našich dějin, které zásadně ovlivnily mnohé životy a další vývoj minimálně na dvě desetiletí.

Vstupné 30,- Kč. Předprodej místenek v pokladně muzea. Srdečně zveme především všechny zájemce o novodobou historii našeho národa.

„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain