10. Říjen, 2018

Prvních dvacet let existence Československé republiky na pozadí života obyvatel našeho města

Lomnice nad Popelkou - historický snímekPřednáška Doc. PhDr. Vladimíra Koblížka, PhD. se koná ve středu 31. října od 17 hodin a soustředí se na první dvacetiletí existence našeho samostatného státu. Stranou pozornosti nezůstanou poměry politické (počáteční nestabilita vlád, nástup radikálních a extremistických sil), národnostní situace v Československé republice a náboženská orientace obyvatel. Vstupné je dobrovolné.

Důraz bude položen i na hospodářské poměry (zpočátku rozvoj, avšak později negativní důsledky světové hospodářské krize, jež v našem státě postihla především textilní a sklářský průmysl). Důležitým činitelem pro život obyvatel našeho města se stalo propojení komunální politiky s celostátní sférou. To se projevilo tím, že v parlamentních volbách v roce 1920 byl zvolen poslancem Národního shromáždění za volební kraj Mladá Boleslav lomnický obchodník Václav Vávra, a to za živnostensko-obchodnickou stranu středostavovskou. Jeho kontakty s představiteli parlamentní i mimoparlamentní politické reprezentace mohly potom být prospěšně využity v zájmu rozvoje našeho města (bytová výstavba, elektrifikace, zajišťování vodních zdrojů a výstavba vodovodu, budování nových škol, zřízení urnového háje). Propojení místní politiky s celostátní bylo usnadněno tím, že Václav Vávra byl nejprve prvním náměstkem starosty a později sám zastával funkci starosty. Je třeba ocenit snahu nejen jeho, ale i ostatních otců města o zmírnění dopadů hospodářské krize tím, že byly v Lomnici nad Popelkou zahájeny rozsáhlé stavební akce (nové školy, Tylovo divadlo a městská spořitelna). Závěrem bude připomenuta situace v tragickém období roku 1938.

Doc. PhDr. Vladimír Koblížek, PhD.

Otevřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR ze dne 29. dubna 2021 od 3. května opět otevřeno dle striktních hygienických pravidel.

Otevírací doba:
pondělí - zavřeno
úterý - pátek - 8 - 16 hodin
sobota - neděle - 9 - 16 hodin

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat