9. Listopad, 2018

ADVENTNÍ BESEDA S MICHALEM VIEWEGHEM

Michal VieweghV úterý 11. prosince od 18 hodin proběhne ve vstupní hale muzea adventní beseda mezi betlémy s autorským čtením známého českého spisovatele a publicisty Michala Viewegha. V rámci netradiční akce vzácný host přítomné seznámí s jeho nejnovější tvorbou, ale i chystanými plány, a na závěr je připraven zodpovědět dotazy z publika vztahující se nejen k jeho rozsáhlé tvorbě.

Michal Viewegh je držitelem prestižní Ceny Jiřího Ortena z roku 1993 a je nejprodávanějším českým spisovatelem s více než milionem výtisků. V roce 1980 maturoval na gymnáziu v Benešově. Nedokončil studium ekonomie na VŠE, ale v roce 1988 vystudoval češtinu a pedagogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Již od začátku svého studia v roce 1983 publikoval povídky v Mladé frontě. Po dokončení vysoké školy se krátce věnoval vystudovanému oboru, ale už v roce 1993 učitelské povolání opustil. Stal se na dva roky redaktorem v nakladatelství Český spisovatel, pak definitivně spisovatelem z povolání.

Kromě románů např. “Báječná léta pod psa”, 1992 –  autobiografický román, zachycující atmosféru v Československu od doby normalizace až po pád komunismu (zfilmováno v roce 1997 režisérem Petrem Nikolaevem), Výchova dívek v Čechách, 1994 – tragická love story o zbraslavském učiteli, který přijme nabídku podnikatele Krále, aby dával jeho dceři kurz tvůrčího psaní, vztah Beáty s učitelem se postupně vyvíjí (zfilmováno 1996, režie Petr Koliha),Účastníci zájezdu, 1996 – základem zápletky je setkání velmi rozdílných lidí na autobusovém zájezdu do Itálie (zfilmováno 2006, režie Jiří Vejdělek), Román pro ženy, 2001 (zfilmováno 2005 , režie Filip Renč), Román pro muže, 2008 – román o ženském zklamání ze světa řízeného přestárlými kluky, ale také bilancující, mnohdy až sebeironickou reflexí úspěšného spisovatelství (zfilmováno 2010, režie Tomáš Bařina), je i autorem literárních parodií (např. Nápady laskavého čtenáře, 1993) nebo povídek (Povídky o manželství a o sexu, 1999, zfilmováno pod názvem Nestyda, 2008, režie Jan Hřebejk, Lekce tvůrčího psaní, 2005 – v této knize zúročil zkušenosti z lekcí tvůrčího psaní, které vyučuje na Literární akademii Josefa Škvoreckého). Dále je tvůrcem řady fejetonů a audioknih.

Je prvním českým spisovatelem, který si vyzkoušel psaní románu spolu se čtenáři na Internetu v díle Blogový román Srdce domova, který je zároveň otevřenou školou tvůrčího psaní, vznikající mezi srpnem a prosincem roku 2009. Michal Viewegh však přiznává, že spisovatelství má i svoje negativní stránky jelikož se jedná o osamělé povolání, při kterém tráví s počítačem až 10 hodin sám.

Vstupné 30,- Kč. Předplatné je možné zajistit v pokladně muzea. Srdečně zveme především ctitele kvalitního současného českého románu.

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ Mark Twain