8. Listopad, 2018

Betlémy 2018 – 17. tradiční vánoční výstava

Oltářní betlémRok s rokem se sešel a muzejníci opět pro své věrné návštěvníky připraví poslední výstavní akci sezony, kterou však prezentují rádi a s chutí – tradiční vánoční výstavu betlémů, a to jak ze svých sbírek, tak též  jiných institucí či soukromých sbírek. Z tohoto titulu přivítáme Vaše eventuální možné krátkodobé zápůjčky exponátů historických, ale také současných tvůrců.

Premiéru bude mít hned několik exponátů, které jste ještě neměli možnost zhlédnout. Dominantním kusem se stane výrobek celostátně i mezinárodně známé řezbářky paní Jarmily Haldové ze Sedloňova v Orlických horách. Netradiční polychromovaný betlém bude mít věrnou podobu a tvar nedávno zrekonstruované lomnické kapličky na Podměstí za viaduktem, skládající se ze Svaté rodiny, oslíka s volkem v interiéru, a na střeše sedícími třemi andělíčky, vyřezanými v nezaměnitelném až pohádkovém autorčině rukopisu. Záměr se povedl realizovat díky finančním příspěvkům Vás, návštěvníků loňské výstavy a nyní se tak máte možnost podívat na výsledek Vaší velkorysosti. Zmíněný betlém bude poté trvale vystaven na čestném místě ve stálé expozici betlémů k  potěše současníků i budoucích generací.

Z dalších představených řezbářů a jejich prací, ať už dnes již nežijících nebo dodnes tvořících, jmenujme alespoň pány Maška, Metelku, Hrabu, Hlaváče, Cejnara, Šíra, Mühla, Patočku, Buchara, Dlouhého, Mikule, Stránského, Farského, Kocmana, Tittla, paní Divišovou, Dubskou, manželé Kalouskovi atd. Betlémy zmíněných autorů jsou různé kvality, provedení, materiálů a stáří. Po delším čase bude vystaven náš nejstarší trojskříňkový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794 a polychromovaný betlém heřmanického řezbáře pana Františka Mühla nazvaný „Betlém národů“, který byl speciálně zhotoven pro Světovou výstavu betlémů v Hradci Králové konanou v roce 2003. Příslušníci jednotlivých národů jsou zde zastoupeni v jejich typických oděvech s nezaměnitelnými atributy. Chybět nebudou ani betlémky z perníku Zdeňky Munzarové z Třebihoště, z kukuřičného šustí, z glazované keramiky z ateliéru Mirky Holánkové, z taveného taženého skla Hany Divišové, z paličkované krajky Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad a další.

Samostatnou část výstavy bude tvořit kolekce dřevořezeb hudebního skladatele Jaroslava Krčka a jeho manželky Gábiny, včetně jimi vyrobených hudebních nástrojů.

Pořadatelé na základě kladných ohlasů návštěvníků v minulém ročníku připraví také koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku, včetně nově opravených kusů, které si muzejníci dají jako dárky pod stromeček, tvořící hlavní dominantu letošní vánoční výstavy. Jednat se bude o zcela nově zrestaurované skříně a truhly, chybět nebude ani exponát vyrobený v roce 1735. Díky tomuto letopočtu jde o nejstarší dochovaný datovaný kus v Čechách na sever od Prahy, o to cennější unikát, že se jím může pyšnit lomnické muzeum a též, že pochází z naší oblasti.

Část vánoční výstavy nazvaná „Křehká krása“ bude věnována ukázkám historických i novějších vánočních ozdob na stromky, které neodmyslitelně patří k jednomu z významných znaků českých vánoc a v minulosti se také krátce v našem městě vyráběly. Další částí výstavy bude prezentace obrazů s náboženskými motivy. Nebude se ovšem jednat o originální oleje, jako v předešlých ročnících, ale prostor dostanou tisky z přelomu 19. – 20. století, které ve větší míře kdysi zdobily stěny především chudších domácností a daly se zcela běžně zakoupit za nižší cenu v rámci trhů a poutí, např. i na nedaleké hoře Tábor, jednom z nejvýznamnějších poutních míst severovýchodních Čech.

Návštěvníci se budou moci opět těšit na prodej různého vánočního zboží od pohlednic, velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek, perníčků a vánočních dekorací. Tato avizovaná nabídka se může stát vhodným tipem na vaše vánoční dárky.

Výstava bude zpřístupněna v sobotu 1. prosince v předvečer prvního adventu od 9 hodin v rámci očekávaného příjezdu Mikuláše na lomnické Husovo náměstí. Tento den, opět jako vloni, a to především pro dětské návštěvníky bude připravena možnost zdobení perníčků, včetně zakoupení čerstvých zákusků. Jako předvánoční dárek a zároveň poděkování našim příznivcům je připraveno v pořadí již třetí „Zpívání mezi betlémy“ v podání písničkářky z Českého ráje paní Marušky Špačkové, které se uskuteční ve středu 12. prosince od 17 hodin. Výstava bude zakončena tradičním „Tříkrálovým koncertem“ jičínského souboru Fidle v neděli 6. ledna 2018 od 17 hodin.

Pracovníci muzeu srdečně zvou všechny lidi dobré vůle.

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde