9. Květen, 2019

Přednáška Ing. Petra Vodičky, PhD. o modelaření a hradní architektuře

Ing. Petr Vodička, PhD. u svého modelu hradu FrýdštejnaV městském muzeu probíhá do 23. června výstava modelů hradů, zámků a kostelů Českého ráje dvou autorů pana Ladislava Kouckého a Ing. Petra Vodičky, PhD. S oběma tvůrci bylo předběžně domluveno na závěr akce uspořádat formou derniéry povídání o jejich společné zálibě a dlouholetých modelářských aktivitách, které představovaly stovky hodin bádání a doslova mravenčí práce. Bohužel, po smrti pana Ladislava Kouckého, bývalého kastelána hradu Valdštejna, se akce může zhostit pouze druhý jmenovaný pan Vodička, který řadu let na Valdštejně působil v roli skautského vedoucího v rámci brigádnických aktivit.

Přednáška bude výstižně nazvaná „O hradní architektuře aneb Jak se staví maketa středověkého hradu“ a uskuteční se v úterý 18. června od 17 hodin. Prezentace se zaměří na několik okruhů, například na výběr literárních podkladů, ať už historických nebo napsaných podle současného stavu znalostí a výzkumu, na stavbu samotné makety, používané materiály, dále na postupné stavební etapy samotných památek a jejich vývoj, na návrh rekonstrukce dobového života v daném hradu, konkrétní umístění makety a její další „život“ v různých objektech jako jsou skutečné hrady, zámky či muzea. Doktor Vodička zatím realizoval od roku 1990 do současnosti model Valdštejna (umístěn na hradu Valdštejně), Trosky (hrad Valdštejn), Hamrštejn (Severočeské muzeum v Liberci), Frýdštejn (hrad Valdštejn), Hrubý Rohozec (zámek Hrubý Rohozec), a konečně Rotštejn (po dohotovení pravděpodobně v Muzeu Českého ráje Turnov). V současné době většinu výše uvedených modelů můžete zhlédnout na unikátní výstavě v lomnickém muzeu. Nejenom na ni, ale i na přednášku srdečně zvou jak modeláře, tak všechny zájemce o hradní a zámeckou architekturu pořadatelé akce. Vstupné je dobrovolné.

Jan Drahoňovský

„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich