levy_banner

8. Červen, 2019

Drahé kameny a minerály potřiadvacáté tentokrát s obrazy výtvarníka Lubora Mádra

Obraz Lubora Mádra    Prázdninové měsíce jsou ve výstavním programu lomnického muzea pravidelně vyhrazeny přehlídce sběratelských úspěchů místních kamenářů a jejich hostů. Je neuvěřitelné, že tato tradice vznikla již před více jak dvěma desítkami let. Letošní ročník se bude specializovat především na acháty, a rozdělen bude do dvou částí, na lokality české – Podkrkonoší a Krušné hory, a na lokality z celého světa, např. Austrálie, Afriky a zemí Jižní a Severní Ameriky. Jako každoročně budou k vidění zcela nové nálezy, doposud nevystavované. Speciálně se můžete těšit na mimořádnou kolekci sbírkových kamenů nalezišť z Krušných hor pana Luboše Koťátka, která představuje ojedinělé ukázky dnes již těžko dostupných achátů.

Vedle kurátora akce pana Ladislava Krotila předvedou ukázky ze svých sbírek pánové Jiří Boudný z Vyskře, z Lomnice pánové RNDr. Luboš Hromádko, Vladimír Kmínek a Robert Krotil, dále Luboš Koťátko z Jablonce nad Nisou, Antonín Šanovec z Vrchlabí, rodina Holubova ze Dvora Králové nad Labem, Miroslav Zeman z Jičína a prezentovat se budou i sbírky partnerského Muzea Českého ráje Turnov.

Podobně jako v jiných letech kamenářskou výstavu zpestří tematické obrazy tentokrát lomnického rodáka a výtvarníka Lubora Mádra, kterého návštěvníci mohou znát coby bývalého zaměstnance našeho muzea v letech 1977 – 1984, ale také z jeho samostatné výstavy v roce 1983.

Lubor Mádr je umělecký klenotník, vystudoval SUPŠ v Turnově (1974) a Grafickou školu a Hollarově náměstí (1977). V Lomnici nad Popelkou vyučoval i výtvarnou výchovu na zdejší Lidové škole umění a na Lesnickém odborném učilišti. Poté přešel vyučovat mladé zlatníky do pražské Soluny, kde později pracoval jako hlavní návrhář. Protože je práce s drahými kameny a brilianty velmi náročná na přesnost a precizní zpracování, odreagování od této nelehké činnosti hledá v umělecké tvorbě – malování. Nechává se inspirovat hudbou, přírodou a občas právě i drahými kameny. Věnuje se také portrétům. Nejde však jen o portréty, jde o zachycení pohybu, okamžiku i nálady.

Na lomnické výstavě uvidíte kontrast mezi jednoduchými, čistými a někdy až strohými liniemi šperků a uvolněných, dynamických tahů na plátně. Autor sám výstavu považuje spíše za výstavu obrazů než šperků. Ty zde budou prezentovány pouze na fotografiích.

Slavnostní vernisáž se uskuteční v neděli 30. června od 10 hodin. Úvodního slova se zhostí Andrea Zikmundová, v rámci kulturního programu zahraje a zazpívá Maruška Špačková, písničkářka z Českého ráje.

   Pro zájemce bude v rámci výstavy připraven doplňkový prodej, a to jak sbírkových kamenů a šperků, tak i odborné kamenářské literatury, pohledů atd.

Výstavu si můžete prohlédnout od 30. 6. do 1. 9. 2019.

pracovníci muzea

Zobrazit archiv

Otevřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR ze dne 29. dubna 2021 od 3. května opět otevřeno dle striktních hygienických pravidel.

Otevírací doba:
pondělí - zavřeno
úterý - pátek - 8 - 16 hodin
sobota - neděle - 9 - 16 hodin

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat