10. Červenec, 2019

Cestopisná přednáška o Islandu

Island - Miljo MIlevBývá již mnohaletým zvykem, že jedním z míst, kde se konají pořady v rámci hudebně-dramatického festivalu Lomnické kulturní léto, je také městské muzeum. V minulosti proběhla řada krátkodobých výstav zahájená vernisážemi. V minulém i letošním roce jsme z prostorových důvodů zvolili přednášky. A tak po historikovi a publicistovi Petru Horu Hořejšovi zde nyní vystoupí hudebník a cestovatel pan Miljo Milev. Název jeho přednášky s promítáním, která se uskuteční v neděli 21. července od 10 hodin ve vstupní hale muzea výstižně zní „To nejlepší z Islandu aneb co doma nemáte“.

Pan Milev je profesionální hudebník, kterého lomnická kulturní veřejnost již zná z mnoha jeho četných vystoupení v našem městě. Vystudoval hru na violu na plzeňské konzervatoři, hraje jako vedoucí skupiny v Karlovarském symfonickém orchestru a vyučuje na základní umělecké škole hru na housle, violu, zobcovou flétnu a dudy. Kromě toho hraje i v dalších hudebních tělesech, ve smyčcových kvartetech (jednoho z nich jste měli možnost předloni slyšet i na lomnickém festivalu), příležitostně také se souborem Musica Bohemica a dalšími. Velkou hudební láskou M. Mileva je folklór a to nejen český. A tak při svých putováních po světě se zaměřuje i na lidovou hudbu jiných národů a také na lidi, kteří ji tvoří. Z celé řady zemí, které během svého života procestoval, ho nejvíce zaujala kultura Islandu, kde byl prozatím 11x. A tak díky tomu tuto zemi poznal dokonale ze všech úhlů, a to nejen jako turista, ale i jako hudebník.

Jak už sám název přednášky napovídá, bude se autor věnovat především  přírodním krásám tohoto pozoruhodného ostrova, zvláštnostem islandské přírody, diváci uvidí vulkány, vodopády, geotermální pole, majáky, ale i tamější faunu, polární záři, troly… Vše na tomto ostrově se vyvíjelo díky odloučenosti od Evropy, ale i díky např. tektonickým zlomům zcela odlišně, než jsme u nás zvyklí. Tato odlišnost se dotýká opravdu všech oblastí. Zlehka se dotkneme historie, současnosti a lidských činností.

Vstupné bude dobrovolné.

„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain