levy_banner

10. Červenec, 2019

Cestopisná přednáška o Islandu

Island - Miljo MIlevBývá již mnohaletým zvykem, že jedním z míst, kde se konají pořady v rámci hudebně-dramatického festivalu Lomnické kulturní léto, je také městské muzeum. V minulosti proběhla řada krátkodobých výstav zahájená vernisážemi. V minulém i letošním roce jsme z prostorových důvodů zvolili přednášky. A tak po historikovi a publicistovi Petru Horu Hořejšovi zde nyní vystoupí hudebník a cestovatel pan Miljo Milev. Název jeho přednášky s promítáním, která se uskuteční v neděli 21. července od 10 hodin ve vstupní hale muzea výstižně zní „To nejlepší z Islandu aneb co doma nemáte“.

Pan Milev je profesionální hudebník, kterého lomnická kulturní veřejnost již zná z mnoha jeho četných vystoupení v našem městě. Vystudoval hru na violu na plzeňské konzervatoři, hraje jako vedoucí skupiny v Karlovarském symfonickém orchestru a vyučuje na základní umělecké škole hru na housle, violu, zobcovou flétnu a dudy. Kromě toho hraje i v dalších hudebních tělesech, ve smyčcových kvartetech (jednoho z nich jste měli možnost předloni slyšet i na lomnickém festivalu), příležitostně také se souborem Musica Bohemica a dalšími. Velkou hudební láskou M. Mileva je folklór a to nejen český. A tak při svých putováních po světě se zaměřuje i na lidovou hudbu jiných národů a také na lidi, kteří ji tvoří. Z celé řady zemí, které během svého života procestoval, ho nejvíce zaujala kultura Islandu, kde byl prozatím 11x. A tak díky tomu tuto zemi poznal dokonale ze všech úhlů, a to nejen jako turista, ale i jako hudebník.

Jak už sám název přednášky napovídá, bude se autor věnovat především  přírodním krásám tohoto pozoruhodného ostrova, zvláštnostem islandské přírody, diváci uvidí vulkány, vodopády, geotermální pole, majáky, ale i tamější faunu, polární záři, troly… Vše na tomto ostrově se vyvíjelo díky odloučenosti od Evropy, ale i díky např. tektonickým zlomům zcela odlišně, než jsme u nás zvyklí. Tato odlišnost se dotýká opravdu všech oblastí. Zlehka se dotkneme historie, současnosti a lidských činností.

Vstupné bude dobrovolné.

Zobrazit archiv

Otevírácí hodiny – duben – listopad

Pondělí - zavřeno
Út - Pá - 08:00 - 16:00
So - Ne - 09:00 - 16:00

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz