11. Září, 2019

Největší zabijáci v pravěkých dějinách planety (obří draví dinosauři)

MOR_U_nejvetsi_lebky_T. rexe (MOR 008)Přednáška s promítáním spisovatele a předního popularizátora paleontologie a života v pravěku, uznávaného publicisty, pedagoga, autora populárně naučné literatury. Dosud publikoval sedm knižních titulů a několik brožurek o dinosaurech a pravěku pro děti, v roce 2017 nominovaného na cenu Magnesia Litera, Mgr. Vladimíra Sochy. Akce se uskuteční ve středu 9. října od 17 hodin. Vstupné dobrovolné.

Člověk 21. století, žijící v relativně bezpečné civilizaci prosté velkých masožravých tvorů, si dominantní predátory dnes dokáže pouze představovat. Tygry, lvy, medvědy grizzly, krokodýly nebo třeba anakondy obdivujeme maximálně v expozicích zoologických zahrad nebo v efektně natočených filmových dokumentech. Setkání s nimi ve volné přírodě je už pro nás zkušeností, která nám způsobuje mírné mrazení v zádech. Přitom i ti největší predátoři současného světa jsou jen drobnými a ustrašenými tvorečky v porovnání s giganty, kteří kráčeli po pevninách druhohorního světa. Největší masožraví dinosauři překonávali hmotností dospělého slona a byli dlouzí jako autobus MHD. Jen jejich hlava s čelistmi osazenými desítkami zubů o velikosti čepele kuchyňského nože mohla být dlouhá kolem dvou metrů a umožňovala vytrhnout z kořisti chuchvalec masa o hmotnosti dospělého člověka. Přehlednou ukázku „top 10“ těch největších dnes známých druhů doplní také výklad jejich anatomie, paleoekologie, paleobiologie a v neposlední řadě i pojednání o jejich dopadu na populární kulturu v posledním století vědecké historie.