19. Září, 2019

PETR VOK – MUŽ, KTERÝ MYSLEL KUPŘEDU

Petr Vok z Rožmberka - foto obrazu z knihy "Poslední z rodu Rožmberků"Přednáška PhDr. Anežky Janátové o renesančním velmožovi a nejznámějším představiteli rodu Rožberků se uskuteční ve středu 2. října 2019 od 17 hodin ve vstupní hale muzea. Vstupné je dobrovolné.

Petr Vok z Rožmberka žil v době, která byla pro Evropu dobou přelomovou. Situace, jež nastala bojem o Pravdu Boží, pravdu evangelií, se proměnila v novou kvalitu po založení Jednoty bratrské 1457. V německu začal působit Luther, který se veřejně přihlásil i k učení Mistra Jana Husa. Rožmberci byli tradiční jihočeskou katolickou šlechtou. Výjimkou byl za husitstkých válek Oldřich z Rozmberka, který měnil religii i stranu, za kterou bojoval podle úzeního zisku pro sjednocení Dominia.

Petr Vok byl posledním svého rodu. Jeho životní příběh mu umožnil, že se záhy zorientoval v rozložení sil v  Evropě a moudrým působením se snažil odvrátit hrozící konflikt.

PhDr. Anežka Janátová