3. Září, 2019

Připomínka stého výročí narození výtvarníka OLDŘICHA OPLTA

Vernisáž k Opltovým osmdesátinám v roce 1999Městské muzeum a galerie si komorní výstavou nazvanou „Krajina Českého ráje v obrazech“ připomene kulaté jubileum narození jednoho z nejvýznamnějších výtvarných umělců s vazbou na Lomnicko akademického malíře Oldřicha Oplta. Proběhne ve dnech 8. 9. až 28. 10. a tematicky naváže na souběžně probíhající výstavu RNDr. Zdeňka Mrkáčka „Zázraky přírody Českého ráje“, kterou tak vhodně doplní.

Narodil se 25. října 1919 ve Stružinci u Lomnice nad Popelkou. Mládí prožil u své tety v Lomnici n. P., kde vychodil obecnou a měšťanskou školu. V letech 1933 – 1940 studoval na reálném gymnáziu v Trutnově a Úpici, v letech 1941 – 1944 na Škole umění ve Zlíně a v letech 1945 – 1950 na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vlastimila Rady, K. Mináře a V. Pukla. Od roku 1950 do roku 1955 byl asistentem Vlastimila Rady, se kterým ho spojovala láska k rodnému Podkrkonoší. V následujících letech se stal asistentem u profesorů M. Holého, V. Sychry aj. Želibského. Od roku 1959 byl docentem pro výuku večerního aktu na AVU. V roce 1973 byl jmenován řádným profesorem Akademie výtvarných umění v Praze a po dva roky zastával funkci prorektora. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vedl speciální malířský ateliér na AVU. Od roku 1986 se věnoval již jen výtvarné činnosti na své chalupě v Libunci, kam jezdíval o prázdninách již jako malý chlapec. V tomto překrásném prostředí vytvářel svá nejhezčí díla, která jsou svědectvím jeho obdivu ke krajině Podkrkonoší a Českého ráje.

Ve svém mládí byl vynikajícím lyžařem – členem národního družstva sjezdařů, společně s jiným významným umělcem Josefem Jírou. Aktivní sportovní činnost v mládí částečně ovlivnila i jeho malířskou tvorbu. Četné obrazy čerpají náměty ze sportovního prostředí. Maloval gymnastky, krasobruslařky, lyžaře, hokejisty. Přes velké úspěchy v této figurální malířské tvorbě se však nezpronevěřil své lásce; stěžejní část jeho tvorby tvoří krajinomalby s náměty rodného Stružince, Lomnice nad Popelkou, Libunce a Libuně. Kromě obrazů ze sportovního prostředí a krajinomalby jsou oblíbená jeho zátiší, zejména zátiší ateliérové.

Samostatně vystavoval několikrát v Lomnici n. P., v Liberci, v Praze, Starých Hradech, Nové Pace, Semilech a řadě dalších míst.

Stružinecký rodák se díky výtvarné erudici a rozsahu tvorby zařadil nejen mezi nejvýznamnější místní umělce, ale také mezi uznávané výtvarníky v celorepublikovém měřítku. Jeho dílo je součástí řady galerií, včetně lomnické, kde mu je věnována podstatná část, a také v naší stálé sportovní expozici, jelikož mu byla jako aktivnímu sportovci tato oblast blízká. Největší Opltovo dílo – velkoplošnou mozaiku, jejímž byl spoluautorem, můžeme obdivovat v podchodu pražského metra stanice „Florenc“.

Obrazy Oldřicha Oplta jsou zastoupeny též v Národní galerii v Praze, Slovenské národní galerii v Bratislavě, v Galerii hlavního města Prahy, v krajských a oblastních galeriích v Hradci Králové, Liberci, Pardubicích, Náchodě, Jičíně, v Roudnici n. L. a dalších.

Dne 4. května 1979 převzal od ministra kultury ČSR Milana Klusáka titul „zasloužilý umělec“, který získal za svoji dlouholetou uměleckou činnost a úspěšnou pedagogickou práci na Akademii výtvarných umění.[

Zemřel 22. června 2001 a je pohřben spolu s manželkou Milenou (profesorkou na právnické fakultě v Praze) a dcerou Kateřinou (taktéž akademickou malířkou) na hlavním lomnickém hřbitově.