9. Říjen, 2019

Důvody vzniku Domácího hospice Duha, o.p.s. v Hořicích

V pořadí druhá přednáška paní Jany Sieberové konaná v lomnickém muzeu, pořádaná ve spolupráci s Římsko-katolickým farním úřadem v Lomnici nad Popelkou se koná v úterý 22. října od 16 hodin.

Cílem přednášky je poukázat na současné slabiny péče o pacienty v závěrečné fázi života a popsat jejich situaci. V přednášce jsou představeny konkrétní kroky nutné ke zbudování domácího hospice. Přednášející také hodnotí své desetileté zkušenosti z doprovázení a identifikuje hlavní slabiny péče o umírající pacienty. Současně hledá a navrhuje konkrétní kroky, které mohou změnit jejich nelichotivé podmínky.

Autorka přednášky doprovodila s týmem Domácího hospice Duha, o.p.s v Hořicích stovky umírajících lidí. Zamýšlí se nad tím, zda je smrt skutečně něčím tak hrozným a absurdním nebo je možné se na smrt připravit.

Jana Sieberová (1965) je zdravotní sestra, která založila v roce 2009 společně se svým manželem MUDr. Pavlem Sieberem domácí hospicovou péči v Hořicích ve východních Čechách. Nedostatečná péče o umírající pacienty v nemocnicích a snahy o uzákonění eutanázie v České republice byly spouštěcím faktorem k opuštění její profese anesteziologické sestry. Od roku 2008 aktivně přednáší téma hospicové péče zdravotníkům, studentům a široké veřejnosti v ČR, na Moravě a Slovensku. Byla jednou ze školitelek mezinárodního projektu Vzdělávacího konzorcia zdravotních sester pracujících s pacienty v konečné fázi života pod záštitou mezinárodní nadace Bristol – Myers Squibb Foundation, která se zaměřuje na nerovnosti v péči o pacienty trpící rakovinou ve střední a východní Evropě.

Jana Sieberová je autorkou knihy Hospic – příběh naplněné naděje. Tato kniha vás může inspirovat a také zbavit zbytečného strachu ze smrti, protože nejvíc se obvykle bojíme toho, o čem nic nevíme. K vydání knihu doporučili kardinál Miloslav Vlk (autor předmluvy) a MUDr. Marie Svatošová, zakladatelka hospicového hnutí v ČR, která napsala doslov. Knihu je možné objednat na webu Nakladatelství Triton.

Druhá kniha Naděje na konci cesty navazuje volně na autorčinu prvotinu. Jana Sieberová věrně kráčí ve šlépějích své učitelky a křestní kmotry Marie Svatošové. Stejně jako ona neúnavně přednáší, hoří a zapaluje, rozsévá semínka, zalévá je modlitbou, vírou jim pomáhá klíčit, růst a zrát. Z inspirace hořické Duhy už vzniklo v našich zemích více než dvacet domácích hospiců. Jsou solidární, mezi sebou si pomáhají a povzbuzují se. V této knize se dočtete o povolání statečných žen ke službě umírajícím a také se seznámíte s dalšími příběhy hospice Duha.

Další knihu Jany Sieberové vydalo nakladatelství Don Bosco v Bratislavě s názvem – Proč se lidé bojí smrti. Autorka v příbězích z doprovázení vystihuje potřeby umírajících lidí, jejich obavy, strachy a úzkosti, ale také silnou potřebu naděje. Brožura se může stát příručkou nejen pro zdravotníky, ale také pro těžce nemocné a jejich rodiny.