14. Červen, 2020

24. ročník výstavy „Drahé kameny“ tentokrát zaměřený na krásu šperku

Foto šperku autorky Markéty Mikulové     Prázdninové měsíce jsou ve výstavním programu lomnického muzea pravidelně vyhrazeny již po více jak dvě desetiletí přehlídce sběratelských úspěchů místních kamenářů a jejich hostů a to každoročně s jiným tematickým zaměřením. Letošní ročník bude poněkud odlišný – specializovaný především na využití drahých kamenů ve šperkařství pocházejících z lokalit celého světa.

Kurátorem a zároveň garantem akce je lomnický sběratel a kamenář pan Ladislav Krotil. Ukázky ze svých sbírek předvedou tři dámy z Jablonce, Turnova a Tatobit, paní Martina Koťátková, Markéta Mikulová a Štěpánka Kurfiřtová, dále pánové Jiří Vančura, Manfred Lindner, Jan Vávra a Jan Patočka. Poslední ze jmenovaných se zaměřuje na šperky výhradně ozdobené diamanty. Umění glyptiky předvede uznávaný rytec pan Vojtěch Záveský z Lázní Bělohrad a své výrobky vystaví také umělecký šperkař pan Lubor Mádr z Prahy, absolvent SUPŠ Turnově s lomnickými kořeny. Prezentovat se budou též sbírky partnerského Muzea Českého ráje Turnov a zcela nově i ukázky firmy Český granát d.u.v. Turnov.

Podobně jako v jiných letech kamenářskou výstavu zpestří tematická výstava, tentokrát barevných velkoformátových fotografií MUDr. Vratislava Čermáka z Nové Paky s motivy exotické přírody zachycené v rámci jeho cest po rovníkové Africe. Pana doktora Čermáka znají mnozí pacienti z Lomnice jako svého ošetřujícího zubního lékaře, což jistě bude pro řadu z nich překvapující informace.

Slavnostní zahájení je naplánováno na neděli 28. června od 10 hodin po dodržení aktuálních bezpečnostních a hygienických podmínek.

Pro zájemce bude v rámci výstavy připraven doplňkový prodej, a to jak sbírkových kamenů a šperků, ale i odborné kamenářské literatury, pohledů atd.

Výstavu si můžete prohlédnout až do 6. 9. 2020.

Mgr. Jan Drahoňovský

Otevřeno

Během letních prázdnin je muzeum otevřeno po očištění rukou dezinfekčním prostředkem.
Každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.