22. Červenec, 2020

Kniha „Josef Jan Fučík – historik Lomnicka“ v prodeji

Přebal knihy o J. J. FUčíkoviNový knižní titul autora Mgr. Jana Drahoňovského nazvaný „Josef Jan Fučík – historik Lomnicka“ je pro zájemce dostupný v pokladně muzea, a to za 360,- Kč.

Kniha mapující život a dílo této významném historikovi, kartografovi a učiteli zkoumá jeho osobnost šířeji, což se mimo jiné projevilo hlavně v kapitolách týkajících se jeho pedagogických, spolkových a veřejných aktivit, v neposlední řadě též i zájmu o kartografii, statistiku a sběratelství. Těžiště zájmu autora je však posunuto především do oblasti Fučíkova celoživotního bádání. Zvláště pokud jde o postižení a zhodnocení stylu jeho práce, pracovních postupů a v neposlední řadě též kontaktů s kolegy historiky, ať už na regionální úrovni nebo s celostátním dopadem. Např. s Čeňkem Zíbrtem, J. Kalouskem či J. V. Šimákem. Větší část citované korespondence z archivních fondů a další Fučíkovy materiály jsou v této práci uvedeny zcela poprvé. Jedna z kapitol si všímá Fučíkova mravního hodnocení, jež vyplývá z textu kolekce desítek gratulací k jeho významnému životnímu jubileu. Jedná se o zajímavou psychologickou sondu ukazující vesměs kladné hodnocení, jakého se Fučíkovi ve společnosti dostalo, a to napříč celým jejím sociálním spektrem.

Autoři doufají, že publikace nebude chybět v žádné knihovničce čtenářů zajímající se o regionální literaturu.

Otevřeno

Během letních prázdnin je muzeum otevřeno po očištění rukou dezinfekčním prostředkem.
Každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.