levy_banner

23. Srpen, 2020

DANIEL GEREMUS – OBRAZY

Daniel Geremus     Pracovníci městského muzea srdečně zvou kulturní veřejnost na v pořadí čtvrtou samostatnou prodejní výstavu v naší instituci lomnického výtvarníka Daniela Geremuse pořádanou k autorovu loňskému významnému životnímu jubileu. Vernisáž se koná netradičně v neděli 13. září od 14 hodin. Výstavu úvodním slovem zahájí Mgr. Petr Pýcha, scénárista a spisovatel z Lomnice nad Popelkou, v kulturním programu na akustickou kytaru zahraje a zazpívá pan Milan Kordík, taktéž z našeho města.

Daniel Geremus se narodil 12. prosince 1969 v Jičíně, jeho domovem je však Lomnice nad Popelkou, kde dlouhodobě žije a tvoří. Přestože nevystudoval žádnou uměleckou školu a netvořil pod akademickým dohledem, možná právě proto jsou jeho díla zcela nezaměnitelná, přecházející ze superrealismu přes surrealismus až k impresionismu. V autorově ateliéru vznikla již celá řada pozoruhodných prací. Přes svůj věk vytvořil stovky obrazů, mezi nimiž nechybí jak realisticky pojatá zátiší, tak také portréty. Mnohé návštěvníky jistě autor překvapí často velmi rozdílnými použitými malířskými technikami a stylem provedení, včetně koláží, do kterých komponuje i různé textilie, věci denní potřeby a mince.

Těžiště Geremusovy tvorby však představují až bizarní náměty ovlivněné v mnohém výtvarnými projevy jeho velkých vzorů – Salvátora Dalího a lomnického malíře Josefa Kábrta. Zároveň však hledá též svoje vlastní výrazové prostředky a s oblibou experimentuje v abstraktní tvorbě. Řadu námětů čerpá v oblasti hudby, filmu, přírody, městské architektury, biblických a regionálních dějin svého města, ale též v detailech každodennosti – od drobných přírodních krás, životem kypících, ale i zastrčených uliček až po atmosféru zakouřených lokálů, především místních.

Intenzivně se Daniel věnuje malování od roku 1995 a může se již pochlubit účastí na společných a samostatných autorských výstavách na mnoha místech v Čechách (Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Nová Paka, Semily, Ktová, Vítkov, Trutnov, Hradec Králové, Pardubice, Třebíč, Praha). Ze zahraničních měst jmenujme Wiestrach v Rakousku, Melbourne v Austrálii a Walbrzych v Polsku. Pro prezentaci Geremusova díla byl zcela výjimečný rok 2019, kdy uspořádal rekordní počet akcí, např. v Lázních Bělohrad, dále proběhly dvě výstavy v Praze – v únoru v Činoherní kavárně a květnu v Galerii U Zlatého kohouta.  V témže roce byly jeho práce součástí řady zahraničních výstav, jmenovitě v bavorském Ingolstadtu na III. Art Expo International a také ve vzdáleném japonském Kjótu v rámci mezinárodního festivalu Art Quake Kyoto 2019. Řada jeho olejomaleb visí v soukromé galerii rakouského sběratele a ctitele výtvarného umění, zároveň velkého Geremusova obdivovatele Erika Inselbachera. Dvě z nejzdařilejších autorových děl nazvané „Parabiliár“ a „Muzejní zátiší“ zdobí místní galerii oblastních výtvarníků a mnohé další stěny nejen lomnických domácností.

V loňském roce kulturní veřejnosti nabídl svůj první knižní počin nazvaný „Rány do sudu“ shrnující jeho dosavadní životní osudy. Autor nechává čtenáře nahlédnout i za poodhrnutou oponu svého uměleckého světa plného fantasie a originálních myšlenek.

Talent Daniela Geremuse, sice neškolený, ale jistě zcela zřetelný, dává tušit, že ještě zdaleka neřekl své poslední slovo. Doufáme tak, že nás, pokud jde nejen o výtvarný projev, ale též o další publikační knižní novinky, ještě něčím pozoruhodným v budoucnu zaujme. Zářijovou prodejní výstavu pěti desítek obrazů, která se stane průřezem jeho nejnovější tvorby z let 2019 – 2020, si můžete prohlédnout až do 11. října. Pořadatelé již nyní doporučují – zcela určitě si ji nenechte ujít. Rozhodně nebudete litovat!

Tenký led60x40.20 Mák vlčí60x40.20

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat