1. Září, 2020

Písničky z okolí Lomnice a povídání o řece Vltavě

hudební skladatel a muzikant Josef KrčekVe středu 9. září se od 17 hodin uskuteční ve vstupní hale muzea hudební pořad se skladatelem a muzikantem Josefem Krčkem a jeho synem Josefem nazvaný “Písničky z okolí Lomnice a povídání o řece Vltavě” spojený s promítáním 30 minutového filmu “Vltavský triptych”.

Josef Krček ml.Film autora Josefa Krčka ml. je rozdělen do tří částí: „Lidé od vody“, „Němí svědkové minulosti“ a „I nejmenší pramen zpívá“. Vltava je zde zachycena současným pohledem i vzpomínkami pamětníků staré řeky, od pramene k ústí, nad vodou i pod vodou během čtyř ročních období. Příběh doprovází stejnojmenná Smetanova symfonická báseň, hudební motivy Josefa Krčka st. a je obohacen poezií Jindřicha Pecky za uměleckého přednesu Hany Maciuchové a Alfreda Strejčka. Film vznikal v průběhu 3 let a jeho kratší verze „I nejmenší pramen zpívá“ získala v roce 2018  na Mezinárodním filmovém festivalu PAF Tachov 3. místo v kategorii Film o vodě.

Budějovický rodák Josef Krček (nar. 1946) absolvoval Státní konzervatoř v Plzni – obor klarinet. Již během studia hrál v orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Po základní vojenské službě u Ústřední hudby ČSLA byl členem Československého souboru písní a tanců v Praze. V sedmdesátých a osmdesátých letech působil jako učitel hudby v LŠU Praha 10 a Praha 1 a ve vydavatelství Supraphon jako vedoucí oddělení vážné hudby. Zároveň spolupracoval s folklórními soubory, zvláště se souborem Škoda Plzeň, dnes Mladina. V těch letech také začal pravidelně spolupracovat s Českým rozhlasem v Praze a v Plzni. Od roku 1969 hrál v souboru Chorea Bohemica a od roku 1975 v souboru Musica Bohemica. V devadesátých letech minulého století učil ve škole Jana Amose Komenského v Praze muzikoterapii a na Waldorfské škole v Příbrami hudební výchovu. Zde založil vokálně instrumentální soubor dobových nástrojů Chairé, ve kterém působí dodnes. V devadesátých letech jako místopředseda Anthroposofické společnosti ČR vyvíjel bohatou přednáškovou činnost. V roce 1998 založil soukromou muzikoterapeutickou školu Musica Humana.

Josef  Krček se zabývá starší českou a evropskou hudbou a lidovými písněmi. Je autorem 40 skladeb pro dechové orchestry, hudby pro rozhlasové pohádky, hry a seriály (Staré pověsti české – 36 dílů apod.). Podílel se na několika CD, např. Vánoční koledy, Nejstarší sbírky českých lidových písní, Za českými sběrateli, badateli a tvůrci, Žito, žitečko, Písně, které vracejí čas, Tančím, zpívám, O vánocích zpívám, Píseň je touha, Doteky duše, Písně staré Evropy atd. V roce 2008 vydalo nakladatelství Fabula knihu Josefa Krčka Musica Humana – úvod do muzikoterapie a v nakladatelství Albatros vyšla kniha Josefa Krčka a Jindřicha Čapka – Špalíček, Písničky pro nejmenší, Vánoce – Putování do Betléma a Příběhy dvanácti měsíců.

Josef Krček ml. se narodil v  roce 1979 v Praze. Chodil do školy MICHAEL ART SCHOOL – graphic design, Praha (1994 – 1998), potom studoval v Irsku v Dublinu, FILMBASE (film centre for filmmakers (directing techniques, camera lighing). Jako kameraman pracuje pro televizi Natura, kde točí zajímavé dokumenty. Např. Český Krumlov – tajuplné město a další.

Otevřeno

Během letních prázdnin je muzeum otevřeno po očištění rukou dezinfekčním prostředkem.
Každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.