22. Září, 2020

Přednáška ke knize Počátky lokální železniční dopravy Českého ráje a severozápadního Královéhradecka – AKCE ZRUŠENA – NÁHRADNÍ TERMÍN BUDE UPŘESNĚN!!

Přebal knihy autora Mgr. Pavla BlatníkaPřednáška ke knize Počátky lokální železniční dopravy Českého ráje a severozápadního Královéhradecka autora Mgr. Pavla Blatníka. Akce se uskuteční ve čtvrtek 15. října od 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Pojednává o regionu Českého ráje o oblastí severozápadně od Hradce Králové z hlediska přírodních i hospodářských podmínek a obecné historie. Představuje tento region především po stránce dopravní, kdy charakterizuje způsoby a možnosti dopravy v 2. polovině 19. století. Zároveň představuje železniční dopravu jako nový fenomén doby se všemi předpoklady a důsledky. Pozornost je věnována i turismu a turistice jako novému jevu konce 19. století, který s železniční dopravou úzce souvisel. V přednášce bude hovořeno o jednotlivých železničních společnostech, tratích a jejich výstavbě od počátků až do roku 1939, kdy nově vzniklou ČSR a její dráhy pohltily okupační německé úřady. Při přednášce budou promítnuty dobové fotografie, mapy a plány, které se přímo vztahují k jednotlivým železničním tratím lokálních drah ve zmíněném regionu. Pozornost je věnována právním a ekonomickým předpokladům jejich vzniku, jejich provozu, zabezpečení, jejich zániku či dalších osudech při převzetí těchto drah Československými státními drahami. V přednášce bude i zmínka o plánovaných a neuskutečněných projektech lokálních drah, které z různých důvodů nebyly realizovány. Fotografie a obrázky, které budou promítnuty, jsou částečně použity i ve zmíněné publikaci. Řada fotografii vyhledaných v muzeích či archivech ještě publikována nebyla. Přednáška odkazuje na jednotlivé části a kapitoly knihy, ve které je možno získat podrobnější informace například ze života jednotlivých železničních stanic s ohledem na jejich výstavbu, provoz, ale i společenský a politický život v kontextu s druhou polovinou 19. století a první třetinou století 2O.

Mgr. Pavel Blatník je středoškolský učitel, žijící v Hradci Králové. Od dětství měl velký zájem o historii a historické památky. Během studií na vysoké škole se zájem zaměřil především na regionální dějiny, industriální dějiny, dějiny dopravy a vojenské dějiny. Je autorem

Otevřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 12. října až do odvolání pro veřejnost uzavřeno.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat