22. Září, 2020

Vzestupy a pády rodu Vršovců – AKCE ZRUŠENA – NÁHRADNÍ TERMÍN BUDE VČAS UPŘESNĚN!!

Josef_Mathauser_-_Záhuba_VršovcůČtvrtek 22. října je určen přednášce jednoho z nejerudovanějších současných českých historiků na český středověk Prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc. V minulosti se již lomnické veřejnosti představil s povídáním o vzájemné rivalitě Přemyslovců a Slavníkovců, tentokrát pohovoří na téma „Vzestupy a pády rodu Vršovců“, jejichž role v českých dějinách byla mnohdy, a to často neprávem, vykreslována negativně. Jak říká Prof. Žemlička, nic není pouze černobílé a my dodejme, dějiny sice píšou vítězové, ale v mnoha případech zcela účelově a záměrně zkresleně a pokřiveně.

Dějiny přemyslovských Čech až nápadně poznamenal tento rod, známý pod názvem Vršovci. Roli takřka démonického oponenta vládnoucí přemyslovské dynastie jim přisoudil Kosmas, nejstarší český kronikář († 1125), nicméně ani několikeré vraždění je z  politické scény neodstranilo s definitivní platností. Nejznámější se odehrálo v říjnu 1108 na hradě Vraclav (u Vysokého Mýta) a poté na Libici (u Poděbrad). Zástupci Vršovců patřili k důvěrníkům a rádcům knížat, spravovali přední hrady a zaujali vlivné postavení v mnohých oblastech Čech. V jejich rodě se střídají některá typická jména jako Božej, Mutina či Nemoj. Od konce 12. století již povědomí o společné sounáležitosti Vršovců a jejich role v naší historii postupně mizela, i když se později některé rodiny, které uvedené masakry údajně přežily, hrdě hlásily k jejich potomkům.

Otevřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 12. října až do odvolání pro veřejnost uzavřeno.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat