23. Březen, 2021

LOMNICE V PROMĚNÁCH ČASU OČIMA MALÍŘŮ – VIRTUÁLNÍ VÝSTAVA

Josef Rudolf "Panoramatický pohled na Lomnici", olej, 70. léta 19. stoletíSoučasná nelehká doba a s ní spojené proměny aspektů života kolem nás, vyžadují  nové inovativní přístupy i v oboru muzejnictví, včetně využití moderních technologií.  A tak na aktuální výzvy a celoplošné uzavření našich institucí jsme nuceni pružně zareagovat též změnou výstavní koncepce. Ani my nechceme zůstat pozadu a ztratit úplný kontakt s návštěvnickou veřejností. Obecně řečeno – na setkávání s ní jsme bytostně závislí, minimálně z důvodu zpětné vazby naší činnosti a také hlavně proto, že tvořit náplň jejího částečného kulturního vyžití je naším posláním zakotveným ve zřizovací listině. Z tohoto důvodu, ale nejen proto, jsme se rozhodli přistoupit po dobu uzavření k realizaci virtuální výstavy. Akci jsme nazvali „Lomnice v proměnách času očima malířů“ a k vidění bude od 29. března do 27. června – virtuálně, pokud to situace dovolí a výstavní síň našeho muzea bude moci být opět pro veřejnost zpřístupněna, tak i v reálu.

Nejedná se však o první záležitost tohoto typu v prostorách muzea. Ta zcela první byla uskutečněna již v minulém roce a stala se výslednicí spolupráce městského muzea a studentů druhého ročníku zdejší střední školy, obor Cestovní ruch pod vedením paní učitelky Jany Tauchmanové. Původně se za normálních okolností měla akce konat v prostorách muzejní společenské místnosti včetně  klasické vernisáže. V souvislosti se známými zdravotními problémy a omezeními však byly postupně naše oboustranné plány zpřetrhány. Po té se však zrodil nápad v podobě uspořádání alespoň virtuální výstavy, která by vzhledem ke skutečnostem mohla být navštívena kýmkoli a kdykoli. Smyslem této edukační akce bylo krok za krokem přiblížit studentům, kteří jednou možná rozšíří řady pracovníků v  sektoru muzejnictví,  plánování, přípravu a realizaci kulturní a společenské události, jakou je výstava spojená se slavnostním zahájením a ukázat jim všechny aspekty včetně úskalí. Nechyběl tedy výběr tématu k výstavní prezentaci, shánění a  ošetření exponátů, výroba plakátů, pozvánek a popisek k jednotlivým předmětům, napsání propagačního článku do médií atd. Z pochopitelných důvodů a díky situaci odpadlo úvodní slovo k zahájení a příprava občerstvení, podobně jako při předešlém ročníku nazvaném „Poklady z půdy“. Ten loňský byl zaměřen na oblast turistiky a vše s tím spojené. Zájemci o virtuální prohlídku se tak mohou zpětně podívat na webové stránky střední školy, popřípadě muzea.

A co jiného je pro Vás na zmíněných stránkách připraveno z další aktuální nabídky? Tentokrát jsme využili našeho přebohatého obrazového sbírkového fondu a na nynější výstavu vybrali ukázky obrazů, grafiky a propagačních rozličných materiálů s jedním společným jmenovatelem – a to architektura Lomnice nad Popelkou v proměnách času od 16. století po dnešek v podání celé plejády výtvarníků, ať již neznámých anonymů nebo mnoha těch, kteří tvořili  a tvoří v místních podmínkách, ale nechybí ani zvučná jména. Za všechny tyto tvůrce jmenujme alespoň některé: Komárek, Klápště, Kábrt, Oplt, Patočka, Chmelík, Pšenička, Sucharda, Korbelář, Koníček, Vik, Liebscher, Ledvinka, Rajm, Junek, Mádr, Vencl, Geremus, Dlouhý atd. Z historických záběrů zmiňme např. ukázky kopií ilustrací z Lomnického graduálu, významné renesanční památky českého písemnictví ze 16. století nebo jedno z nejstarších vyobrazení města na vedutě z roku 1820. Tito všichni tvůrci v průběhu staletí osobitě zachycovali měnící se tvář našeho krásného města. Z propagačních materiálů se to týká především proslulých zdejších firem, které přispěli k místní industriální tradici a její proslulosti, jak u nás, tak v mnoha případech také ve světě. I na obalech jejich výrobků a na reklamách se čas od času objevovaly motivy lomnických budov a scenérie blízkého okolí. Jsme rádi, že alespoň takto máme možnost Vám zprostředkovat malé nahlédnutí do výstavní síně lomnického muzea. Avšak budeme ještě více potěšeni, až se po dlouhé době oficiálně otevřou pro veřejnost pomyslné brány muzeí a galerií. Velmi se na tuto chvíli těšíme!

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat